Megyeri út fejlesztése

Pécs MJV Önkormányzata a Megyeri út fejlesztése című projekt keretében valósítja meg a Megyeri út déli, azaz az Expo Center és a Verseny utca közé eső szakaszának fejlesztését. A beruházás segítségével az adott szakaszon megújul az úttest, illetve új járda és kerékpárút is létesül. A fejlesztés részeként megújul az útburkolat a használaton kívüli iparvágány és a Verseny utca között, valamint ezen területek vízelvezetési problémáit is kezelik.

Pécs délnyugati városrészének forgalmát lebonyolító, 2x1 forgalmi sávos Megyeri úton a Tüzér utca – Megyeri út jelzőlámpás csomópont jelentősen leterhelt, így ott mindennaposak a forgalmi dugók. A Megyeri út csomóponttól északra található szakaszán ugyanakkor már kisebb a forgalmi terheltség, ott azonban a jelentős teherforgalom miatt az úton nyomvályúsodás alakult ki.

A projekt célja, hogy Pécs város központi és nyugati részének gazdasági területei jól megközelíthetők legyenek a vállalkozások és a munkavállalók számára, továbbá TOP-6.1.5 – Füzes dűlő fejlesztése, illetve TOP-6.4.1 – Nagy Imre út fejlesztése" tárgyú projektekben megvalósult kerékpáros létesítmények hálózati kapcsolata biztosított legyen a városi kerékpárút hálózattal. A városvezetés elsődleges célja, hogy Pécs városának forgalmi terhelését csökkentse úgy, hogy a közösségi közlekedés fejlesztésével is infrastrukturális lehetőséget biztosítson a kerékpáros közlekedés minél szélesebb körű használatára is.

A Megyeri úton az EXPO CENTER és a Verseny utca közötti területen jellemzően ipari tevékenység zajlik, több üzemépület, raktárhelyiség, valamint szolgáltató található, amelyek sok helyi lakos megélhetését biztosítják, továbbá a nyugati kertvárosi lakók munkába járásának forgalmát, az ipari területek belső megközelítését részben ez az út biztosítja. A meglévő út egyes szakaszainak műszaki állapota fejlesztésre szorul, továbbá a meglévő kerékpáros létesítmény hiánya ellenére jelentős kerékpárforgalom bonyolódik a fejlesztési területen.

A Megyeri út egyes szakaszain a jelentős forgalom eredményeképpen az út burkolata nagymértékben elhasználódott, vízelvezetése ezáltal nem megoldott. A pályázati forrás segítségével az út műszaki fejlesztése, forgalmi viszonyainak megfelelő műszaki állapotának javítása is lehetségessé válik.

A tervezett fejlesztésnek köszönhetően a meglévő út megújul, a meglévő közúti csomópontok fejlesztésével a közlekedésbiztonság, illetve az út kapacitása (forgalomáteresztő képessége) is javul, miközben Pécs Kertváros nyugati részén megvalósult kerékpárutakról közlekedésbiztonsági szempontból megfelelő módon közelíthetők meg az iparterületek, illetve a Belváros és az egyetemvárosi városrészek.

A kerékpáros létesítmény megépülésével a hálózati kapcsolódás is megoldódik a városban: a Verseny utcán keresztül csatlakozhatunk a "Belváros Észak-déli tengelye közlekedésfejlesztése" projektekben megvalósult észak-déli kerékpáros tengelyre, míg a másik irányba a Megyeri út – Megyeri tér nyomvonal érintésével tovább közlekedhetünk a "Kelet-nyugati közösségi közlekedési tengely fejlesztése" projektben megvalósuló Szigeti úti kerékpárútra, amelyen keresztül elérhető válik Pécs nyugati városrésze.

A 2023. május 31-én megtartott munkaterület átadás-átvétellel megindult a Megyeri út fejlesztése projekt megvalósítása, amely amellett, hogy újabb kerékpárúttal gazdagítja Pécs városát, a Megyeri úton lehetőséget biztosít az úttest és a járdák megújítására is, valamint ezen területek vízelvezetési problémáit is kezeli.

A meglévő út egyes szakaszainak műszaki állapota fejlesztésre szorult, továbbá a meglévő kerékpáros létesítmény hiánya ellenére jelentős kerékpárforgalom bonyolódott a fejlesztési területen.

A beruházás keretében az alap műszaki tartalom részeként:

  • kerékpárforgalmi létesítmény készült a Megyeri út mentén az EXPO CENTER és a Megyeri út – Tüzér utca csomópont között;
  • a Megyeri út – Füzes dűlő, illetve a Megyeri út – Tüzér utca jelzőlámpás csomópontokat kerékpáros átvezetéssel bővítették;
  • a Megyeri út nyugati oldalán a Tüzér utca és az iparvágány közötti szakaszon az út menti árokburkolat megújítása mellett gyalog- és kerékpárút épült;
  • az iparvágány és a Verseny utca között felújították az útburkolatot, amelyen irányhelyes kerékpársávokat jelöltek ki, valamint parkolóhelyeket alakítottak ki;
  • a meglévő közvilágítási hálózatot fejlesztették és bővítették.

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata az alap műszaki tartalmat – mintegy 67,2 millió forintértékben bővítette az alábbi elemekkel (amely a pályázatban elszámolható):

  • a Tüzér utcai csomópont és az iparvágány között is kopóréteg csere készült 440 méteren;
  • a felújítással nem érintett járdaszakaszokon is kopóréteg csere készült 110 méteren; 
  • a Megyeri út – Mártírok útja csomópontban a kialakításra került jelzőlámpa részeként 1 db előjelző telepítésére került sor a Tüzér utcai csomópontban.

Az európai uniós támogatásból megvalósult beruházásnak köszönhetően a meglévő út megújult, a meglévő közúti csomópontok fejlesztésével a közlekedésbiztonság, illetve az út kapacitása (forgalomáteresztő képessége) is javult, miközben Pécs Kertváros nyugati részén megvalósult kerékpárutakról közlekedésbiztonsági szempontból megfelelő módon közelíthetők meg az iparterületek, illetve a Belváros és az egyetemvárosi városrészek.

A kerékpáros létesítmény megépülésével a hálózati kapcsolódás is megoldódik a városban: a Verseny utcán keresztül csatlakozhatunk a "Belváros Észak-déli tengelye közlekedésfejlesztése" projektekben megvalósult észak-déli kerékpáros tengelyre, míg a másik irányba a Megyeri út – Megyeri tér nyomvonal érintésével tovább közlekedhetünk a "Kelet-nyugati közösségi közlekedési tengely fejlesztése" projektben megvalósult Szigeti úti kerékpárútra, amelyen keresztül elérhető vált Pécs nyugati városrésze.

Összefoglalva, a projektben több közlekedési csomópont közlekedésbiztonsági fejlesztésére került sor, 650 méter hosszú útszakasz újult meg, 850 méter kerékpáros létesítmény építése és kijelölése történt meg. 

Megyeri út fejlesztése, TOP-6.1.5-15-PC1-2020-00006
Kedvezményezett neve és elérhetősége

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata

Közreműködő szervezet neve és elérhetősége

Magyar Államkincstár

Pályázat benyújtása 2020. június 9.
Támogatási szerződés aláírása 2021. augusztus 23.
Projektkezdés 2021. szeptember 15.
Projektzárás 2023. december 22.
Elszámolható projektköltség 564 252 966 Ft
Igényelt támogatás 564 252 966 Ft
Megítélt támogatás 564 252 966 Ft
Támogatás mértéke 100 %
Szerződött támogatás összege 564 252 966 Ft

További híreink

Legfrissebb galériák